Tasarruf Finansman Şirketleri Nelerdir?

Tasarruf finansmanı; belirli bir süre tasarruf edilmesini sağladıktan sonra katılımcılara finansman kullandırılması sürecini ifade eder. Tasarruf finansman şirketleri de bu hizmeti vermektedir. Günümüz dünyasında teknoloji alanında yaşanan ve hızla yaşanmaya devam eden değişimler bulunmaktadır. Tüm sektörlerde finansal kaynaklara erişim noktasında alternatif yöntemlerin gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Ülkelerin izlemiş olduğu stratejilere bakıldığında alternatif finansman yöntemlerinin katkısı oldukça büyüktür.

Ülkemizde konut ve taşıt başta olmak üzere çeşitli varlıkları satın alınabilmektedir. Bu satın alma işlemlerini finansman hizmeti ile veren özel şirketler bulunmaktadır. Belirli bir süredir faaliyet göstermekte ve tasarruf finansman şirketleri olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu şirketlerce tasarruf maksatlı faizsiz finansman olarak adlandırılan faaliyetler yürütülmektedir. Tasarruf finansman şirketlerinin kimliğini; özellikle düşük gelirli ve konut, taşıt gibi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen bireylerin belli bir süre tasarrufta bulunmakta. Daha sonra finansman elde etmelerine olanak tanıyan bir finansal aracılık işlevi olarak tanımlayabiliriz.

Tasarruf Finansman Şirketleri ve Özellikleri

Bankacılık dışı alternatif finans yöntemlerinden birini ortaya koyan tasarruf finansman şirketleri, faaliyetlerini yürütebilmeleri yeni müşterilerden sağlanan fonlara bağlıdır. Günümüzde tasarruf finansmanı sağlayan kurumların önemli bir müşteri kitlesine ulaştıkları görülmektedir. Tasarruf finansman şirketlerini diğer finans sektöründe yer alan kurumlardan ayıran temel özellik, kullanımın tasarruf etme şartına bağlı olmasıdır. Bunun dışındaki özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Tasarruf finansmanı belirli bir varlığı satmak değildir. Bir varlığın satın alınması amacıyla müşteriye finansman kullandırılmasının söz konusu olduğu bir yöntemdir.
 • Bu yöntem bireysel ya da grup halinde tasarruf imkanı sunar.
 • Tasarruf finansmanı sözleşmesi her bir müşteri için geçerli olmaktadır. Tasarruf etme ve finansman sağlama olmak üzere iki ayrı dönemi kapsar.
 • Bireysel tasarruf uygulamasında kişilerin kuruma önceden kararlaştırılmış belirli bir vadeye kadar para yatırması gerekir.
 • Grup halinde yapılan tasarruf uygulamasında ise çekiliş sonuçlarına bağlı olacak şekilde bireylerin tasarruf edecekleri dönemin değişiklik göstermesi söz konusudur.
 • Grup üyelerinin birbirini finanse etmeleri üzerine belirlenen süre tamamlanana kadar çekilişte henüz çıkmayan katılımcılara diğer gruplardan sağlanan kaynaklarla finansman ödemesi yapılır.
 • Kurum tarafından sağlanan tasarruf finansmanı hizmetinin karşılığı olarak müşterilerden finansman büyüklüğüne göre değişen oranlarda bir ücret tahsil edilmektedir.
 • Finanse edilen varlıkların, karşılığında rehin ya da ipotek teminatı alınabilen taşıt ve konut olarak belirlenmesi gerekir.
Tasarruf Finansman Şirketleri

Tasarruf Finansmanı İşleyişi

Eğer bankaların sunduğu yüksek faiz oranlarına maruz kalmak istemiyor olabilirsiniz. Yapacağınız ev ya da araç alışverişinin faiz içermesini istemiyorsanız tasarruf finansman şirketleri yöntemini tercih edebilirsiniz. Tasarruf amaçlı toplanan bir grup insanın bir süre tasarruflarını ortak havuzda birikitirdiği sistemdir. Yapılan ödemelerin neticesinde belirlenen kişi konut ya da araç sahibi olmasını sağlayan alternatif bir yöntemdir. Her ay kimin finansal değer sahibi olacağı noter huzurunda yapılan çekilişler neticesinde belirlenmektedir. Sizde faizsiz işlem yapmak isteyebilirsiniz. Faizsiz teklif veren tek bir site aracılığı ile yapmanız gerekenler nelerdir, öğrenebilirsiniz. Tasarruf finansmanı sistemine dahil olmanın sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. 

 • Bu sistemin en büyük avantajı hem orta hem de düşük gelir düzeyine sahip olan kişilerin dahi finansman desteği alabilecek olmasıdır.
 • Uzmanlar tarafından yürütülen işlemler sayesinde alacağınız finansal desteği, tam değerinde alınmaktadır. Daha yüksek ücretler ödemeden evinize sahip olma imkanı elde edersiniz.
 • Faizsiz finansman sağlama sistemleri pazarlama ortamı, gelecek için çok iyi yatırımlar olarak değerlendirilmektedir.  
 • Finansal destek ile aldığınız ev ya da araç bedeli dışında ödeme yapmayacağınız için geleceğinizi ipotek ederek mal sahibi olmamış olursunuz.
 • Geçmişte yastık altı diye adlandırılan paralar, gelişen teknoloji ile para ve altınların ekonomiye girişi olarak değerlendirilmektedir.